Už posedmé se konala letní varianta slavné Jizerské 50 v rámci seriálu Běhej lesy. I přes hygienická opatření si na trať všech závodů letní Jizerky našlo cestu bezmála 2 600 účastníků, kteří si mohli vybrat z tratí na 5, 11, 22 a 50 km. Vše za příjemného počasí, které se celý den drželo na teplotě těsně pod 20 stupni.

Iveta Fořtová – 3. místo v kat. Z49 (4. v ženách celkově) v čase 4:11:41 (50 km) – Letošní závod byl nakonec náhrada za plánované Rakousko na které jsem se od zimy připravovala. Jsem ráda, že jsem závod zvládla a spravila si chuť za loňský rok, kde jsem se prala se zraněním. Celý průběh závodu byl bez problémů, ale nebylo to zadarmo. Každý metr už znám. Čas mě potěšil.“

David Pecina – 4. místo v kat. M49 (7. celkově) v čase 3:31:33 (50 km) – „Byla to jiná Jizerská 50 Run než z roku 2018, ale opět krásná… I když to nedopadlo podle růžových představ, tak jsem si ji max. užil. Poslední hodiny před závodem jsem byl hlavou ponořen do trasy tratě, neboť informovanost o drobných změnách ze strany pořadatele nebyla žádná, škoda – na druhou stranu jsem toho názoru, že takto by se měl každý na závod připravovat, neznalost tratě neomlouvá. Na startu nás bylo požehnaně a atmosféra výborná. Protože jsem se cítil poslední dobou velmi dobře, říkal jsem si, zkusím to od začátku běžet z ostra, klasicky hop nebo trop, neměl jsem co ztratit. Šámalka Kristiánov, Rozmezí, Knajpa… to byl hukot, ale žádné přemáhání, tělo šlapalo jako hodinky. A tak to hezky běželo až k Bunkru, tam jsem ucítil první náznaky v nohách, že je tempo dost ostré. Následoval seběh na Jizerku, první gel a opět výstup k Bunkru. Zde již opravdu téměř výstup, neboť se dostavila krize a nohám ani dechu se významně přestalo chtít, Honza Švadlenka se vzdaluje a utíká mi… Začíná boj… boj o stanovení nového tempa až na Smědavu, zbytek trati bylo nutné rozdělit (v hlavě to tak funguje). Na Smědavě první zastávka na občersvovačce, nucená, nohy i organizmus potřeboval doplnit energii – skvělá teplá polévka, meloun, cukr, protáhnout a vyrazit na Knajpu… V tento moment mě předbíhá i Libor Eremka a padám na průběžné 3. místo – důležitá chvíle – v ten moment jsem si uvědomil, že to pro moji situaci není vůbec podstatné. Stoupání na kopec kolem Jizery je na začátku náročné, držet tempo trošku bolí. Bohužel větší komplikace nastávají se svaly, přichází první křeče do hamstringu a nucené zastavení. Ale protažení nyní zafungovalo a pomalu se rozbíhám. Podobně jsem po chvíli přemluvil i druhý hamstring a pomalu se blížím ke Knajpě, huraá. Opět protažení, sůl s melounem (tfuuj, ale fakt pomáhá), cukr a jedeme dál. No, dlouhá tempová pasáž, na kterou jsem se těšil, neboť ji lze pěkně mastit až k odbočce nad Štolpichem… se letos u mě neodehrála a musel jsem vzít za vděk tempu, kdy jsem držel své křeče pod kontrolou. Dařilo se, blížím se k Máří, Hřebínek a už vím, že cítím jak vnitřně „vítězím“. Protažení, sůl, meloun, ionty a hurá na Olivetskou! Podařilo se a při  seběhu zkouším trošku přidat, moc to nejde ale přesto to ždímu, hlava chce, bojuje a cítí cíl. Nová Louka a poslední kilometr, je to tam… obrovská úleva v cíli… Dobře, nevyšlo to úplně dle představ, ale byly to úžasné 3,5 hodiny běhu a intimní diskuse uvnitř mého těla… A to mám rád, jsem za tyto příležitosti nesmírně vděčný. Díky všem za podporu, opět jsem si ověřil, že jsem v tom nejlepším týmu ERT.“

Veronika Tribučková – 29. místo v kat. Z39 (41. v ženách celkově) v čase 2:05:36 (22 km) – „My s Jančou jsme si vybraly trasu na 22 km jako v předchozích dvou letech. Letos to pro nás obě byl jednoznačně nejlepší závod co se týče nejen času, počasí, ale i psychické pohody nebo jak to popsat. Obě jsme si závod užívaly od začátku až do konce bez krizí a s úsměvem na tváři. Po doběhu na nás čekalo milé překvapení v podobě velkého zlepšení oproti loňskému ročníku. Janča pak v cíli prohlásila, že se zbytečně šetřila a kdyby se nebála, tak by svůj čas dokázala ještě stáhnout. Byl to opravdu moc hezký a povedený závod.“

Jana Mosiurczáková – 20. místo v kat. Z49 (71. v ženách celkově) v čase 2:17:01 (22 km)

Jan Malý – 7. místo v kat. M49 (17. celkově) v čase 1:35:31 (22 km) – „Na tento závod jsem se cítil dobře a věřil v dobrý výsledek. Bohužel na 14. km mě píchlo v lýtku a rychlost jsem musel přizpůsobit, abych doběhl. Velká škoda, do 10. místa bych se asi vešel.“